|
|
|
Tweet |
|
|
|
Azonban, ha azt látod, hogy valami nincs rendben a kedvenced szemével, akkor nem érdemes késlekedni, hiszen a kötőhártya-gyulladás, megfelelő kezelés hiányában nem fog elmúlni, esetleg nagyon elhúzódik, ami nem tesz jót a kutyának. Ilyenkor tehát irány az orvos, aki megállapítja a kiváltó okot és kezeli a betegséget.
Mit tehetünk kötőhártya-gyulladás esetén?
Az elsődleges dolog tehát az, hogy felkeresed az állatorvost, azonban ha a gyulladás nagyon kezdetleges, egyáltalán nem súlyos, akkor először megpróbálkozhatsz a BioZoo.hu kutyáknak való termékei között megtalálható gyógynövényekkel. Készíthetsz szemcseppet szemvidítófű, körömvirág, kamilla, kanadai aranygyökér vagy vöröshere tinktúrából, esetleg kamillás borogatással fedheted le a szemét. A tőkehalmájolaj magas A-vitamin tartalma segíti a gyulladás megszüntetését, a csipkebogyópor és a kendermagolaj magas C-vitamin tartalma antioxidáns és gyulladáscsökkentő.
Mitől lesz a kutyának kötőhártya-gyulladása?
A leggyakoribb a bakteriális gyulladás, melyet baktériumok okoznak. Ezenkívül vírusok is megtámadhatják szemet, de előfordulhat allergiás reakció is akár ételre, akár porra vagy pollenre. Ilyenkor az orrmelléküreg irritálódik és alakítja ki a szem gyulladását. Sokszor egy sérülés miatt gyullad be a szem, esetleg valamilyen idegen test vagy szennyeződés kerül bele. Olyan eset is lehetséges, amikor az állat szeme nem termel elegendő könnyet, ezáltal pedig a szem kiszárad és irritálttá válik.
Hogyan veheted észre ezt a betegséget?
Ha az állat dörzsölgeti a szemét a különböző tárgyakhoz, bútorokhoz, kedvetlen, nincs étvágya, gyenge, nem akar kimenni a fényre, a szeme váladékozik, piros, gyulladt, láthatóan fájdalmat érez, akkor ne késlekedj, keresd fel az állatorvost, aki elvégzi a megfelelő vizsgálatokat és elkezdi a kezelést.
Mit tesz az állatorvos?
Elsődlegesen ki fog bennünket kérdezni arról, hogy milyen trauma érhette a kutyát, harcolt-e más kutyával vagy egy macskával, allergiás-e, fordult-e már elő ilyen korábban. Ezután egy speciális oldatot cseppent a szembe, amely megfesti a sérüléseket, így láthatja, hogy ép-e a szaruhártya. Nagyítóval átnézi a szemet és benéz a zugokba is, hogy nincs-e benne idegen test és ha van, akkor eltávolítja.
Hogyan lehet kezelni a kötőhártya-gyulladást?
Az állatorvos szemcseppet fog adni, amelyet rendszeresen cseppenteni kell a kutya szemébe. Az antibiotikumos szemcseppeket legalább öt napig kell használni, és bár általában hamar gyors javulást hoznak, nem szabad abbahagyni a kezelést a megadott idő előtt. Kombinált szemcseppet is adhat, amely szteroidtartalmával csökkenti a viszketést és az allergia tüneteit.
A kötőhártya-gyulladást a megfelelő hatóanyagot tartalmazó szemcseppel gyorsan és hatékonyan lehet kezelni, ezért érdemes minél hamarabb felkeresni az állatorvost. |
|
|
|