Kemény vagy puha sekli: melyiket válasszuk a csörlőhöz? |
2024-06-28 11:44:09 |
Most megmutatjuk azt, mi a különbség a fémből és a kötélből készült sekli között, és hogy melyik milyen helyzetben ideális. Valamint azt, hogy hogyan választhatjuk ki az igényeinknek megfelelő alkatrészt.
Mire használjuk a seklit csörlőzés során?
A Maconwinch webshop seklik és egyéb fontos kiegészítők terén is széles kínálattal várja az érdeklődőket. Ezek közül a sekli a csörlőhöz tartozó felszerelés egyik legfontosabb része. Feladata a munka során a rögzítési pontnál lévő favédő heveder és a kötél végén található horog összekötése. Ebből adódóan hatalmas erőhatásokat kell elviselnie.
Ennek köszönhető, hogy leggyakrabban fémből készült seklikkel találkozunk. Az elmúlt időszakban azonban megjelentek a puha kötélseklik is, amelyek sok esetben jobb megoldást jelentenek a kemény, fémből készült társaiknál. Az, hogy melyik megoldást választjuk, általában felhasználási igényeinktől függ.
Mikor jó a fém sekli használata?
Mivel a sekliknek nagy terhelést kell elviselniük, így nem meglepő, hogy a piacot évtizedek óta a fémből készült megoldások uralják. Ezeket úgy tervezték, hogy bármilyen körülmények között képesek legyenek helytállni és gond nélkül használhassuk őket bármilyen váratlan szituációban is.
Egyetlen hátrányukat talán a méret és a súly jelenti. A fém eszközök meglehetősen nagyok és nehezek, ebből adódóan pedig a tárolásuk és a cipelésük egyaránt megterhelő lehet. Használat közben sok energiát képesek elnyelni, összességében tehát nem meglepő, hogy sok felhasználó kényelmesebb, mégis megbízható alternatívát szeretne velük szemben választani.
Miért jó a kötélből készült sekli?
A puhább, kötélből készült darabok legnagyobb előnye könnyű súlyukban és rugalmasságukban rejlik. Nagy szakítószilárdsággal rendelkeznek, súlyra mégis könnyebbek a hagyományos a fém társaiknál. Szintén univerzális megoldást jelentenek azonban és a legtöbb hétköznapi csörlős művelet során alkalmazhatók.
Használatuk is jóval egyszerűbb, hiszen nincs szükség biztosítótűre. A rögzítésről egy hurok és egy csomó gondoskodik, melyeket egyszerűen össze kell fűzni. Ez lényegesen praktikusabb és gyorsabb megoldást jelent. Hátrányuk a szintetikus kötélhez hasonlóan az, hogy a tartósság és terhelhetőség terén elmaradnak a fém megoldásoktól, ráadásul sérülékenyebbek.
Melyik megoldást válasszuk?
Az, hogy melyik megoldás mellett döntünk, leginkább céljainktól függ. Kisebb volumenű munkák esetén, például hétköznapi feladatokhoz és alkalmi autómentéshez jó döntés a kötélsekli, hiszen könnyű és egyszerűen használható.
A nagyobb feladatokhoz és a rendszeres, csörlővel történő munkavégzéshez azonban érdemes a fém változatok mellett dönteni. Ezek ugyanis jóval strapabíróbbak és extrémebb körülmények között sem sérülékenyek. Utoljára frissítve: 2024-06-29 10:51:23 |